A mágneses rezonancia képalkotás, angol terminológiával Magnetic Resonance Imaging (MRI) az orvosi diagnosztika eszközös vizsgálatainak legjelentősebb módzserévé vált. A vizsgálat alapja az erős mágneses tér, mely komoly informatikai háttérrel együtt biztosít nagyfelbontású képeket. Egyre nagyobb szerepet kap a kutatásban is.
Leegyszerűsítve a hagyományos röntgen vizsgálat és a CT vizsgálat a csontok és csontszerkezetek vizsgálatára, az MR pedig a lágyrészek vizsgálatára alkalmasabb.
Az MR vizsgálat háttere
Az MR vizsgálat technikai hátterének megértése összetett fizikai ismeretet feltételez.
Szempontukból itt elég a lényeget megemlíteni:
- Testünk kb. 70%-a víz.
- A víz molekula 2 Hidrogén és 1 oxigén atomból épül fel
- Minden hidrogén atom 1 protonból és 1 elektronból áll
- Minden hidrogén atomnak van mágneses tulajdonsága, ami mágneses tér hatására változik
- Az MR készülékben erős állandó és időben változó mágneses terek indukálódnak, melynek hatására a hidrogén atomok mágneses pólusai változnak. A változás során leadott jeleket egy összetett számítástechnikai rendszer alakítja képi információvá.
Az MR készülékek mágneses térereje 0.2-3.0 Tesla között változik. Összehasonlításképpen a Föld mágneses térereje a Föld felszínén 30-70 mikroTesla.
Egy 1.5 Tesla térerejű MR berendezés térereje kb. 30.000-szer erősebb a Föld mágneses térerejénél.
Bizonyos esetekben kontrasztanyagot is adnak intravénásan. Az MR vizsgálat során adott kontrasztanyag nem tartalmaz jódot.
MR vizsgálat a reumatológiában
Gerinc MR vizsgálata
Leggyakoribb indikációk:
- gerincsérv gyanúja,
- gerincvelő érintettség gyanúja,
- tumoros megbetegedések,
- traumás sérülések, azok szövődményei,
- műtét előtti tervezés,
- műtét utáni panaszok, hegesedések,
- gerinc melletti lágyrész elváltozások, stb.

Ízületek MR vizsgálata
Leggyakoribb indikációk:
- ízületi tok, szalagok, környéki izmok és azok inainak sérülése,
- porcsérülések, térdnél meniscus szakadások
- váll esetén rotátorköpeny sérülései
- csont elhalás, necrosis (pl. combfej necrosis), ahol a legkorábbi jel a csont oedema (röntgenen látható csontelváltozás még nincs)
- csontvelő gyulladás (osteomyelitis),
- tumor, ill. áttétek gyanúja,
- komplikált törések, többszörös lágyrész sérülések.
Veszélyes-e az MR vizsgálat?
Az MR vizsgálat nem ionizáló sugárzás, mint a Röntgen vizsgálat és a CT vizsgálat, tehát sugárvédelmi teendőkre nincs szükség.
A vizsgálat lényege a nagy mágneses térerő, aminek szintén vannak káros hatásai. A mágneses térnek van egy állandó, mindig jelenlévő, és két, a vizsgálatok alatt jelenlévő komponense. Ezek viszont mind a beteget, mind a vizsgáló személyzetet is érintik. Az MR vizsgálóhelyen szigorú biztonsági előírásokat kell betartani.
Az MR által létrehozott mágneses terek mellékhatásai:
- A mozgásban lévő ember testében indukált áramok jönnek létre
- Szív- és érrendszeri hatások: vérnyomás-emelkedés, szívfrekvencia és EKG változások
- Szédülés, émelygés, fémes szájíz, villanó fényhatás
- Fémes tárgyak mozgása
- Fémes implantátumok elmozdulása, funkciózavara (pl. pacemaker)
- Ideg és izomstimuláció, diszkomfort érzések, izomrángások, szív ritmuszavarok
- Testhőmérséklet emelkedés, esetleg égési sérülések (pl. összeérő térdek esetén)
Teljes test MR szűrés
Az utóbbi időben lehet találkozni teljes testet érintő, szűrő jellegű MR vizsgálat hírdetésekkel. A tájékoztató kellemes 1.5 órás kikapcsolódást ígér, a vizsgálatot javasolja visszatérő ízületi fájdalmak esetén, ha fizikailag nagyon igénybe veszi testünket a munka vagy a sport, vagy ha a családban előfordult gerincpanasz. Mindezt káros biológiai mellékhatások nélkül.
Aki volt már MR vizsgálaton, az tudja, hogy az átlagosan 20-30 perces vizsgálat is megterhelő és stresszes, nemhogy közel 1.5 óra, arról nem is beszélve, hogy ennyi ideig terheli a szervezetet a erős mágneses tér, aminek – a fentiek alapján már láthattuk – igenis vannak káros biológiai mellékhatásai. A vizsgálat áráról ne is beszéljünk.
A teljes test MR „szűrést” senkinek sem javaslom. Az MR vizsgálatot – mint minden egyéb vizsgálatot – gondos orvosi mérlegelés és indikáció kell hogy megelőzze.
Felkészülés az MR vizsgálatra
A vizsgálat előtti gondos kikérdezéssel megelőzhetünk több káros mellékhatást.
Fontos ellenőrizni, hogy nincs-e a betegben valamilyen fémes, mágnesezhető eszköz: szívritmus-szabályozó, defibrillátor, agyi aneurysma clip, műszem, beépített hallásjavító készülék, kritikus helyen lévő lövedék, sörét és fémszilánk, szív műbillentyű, ízületi protézis, művégtag, egyéb fémanyag (csavar, lemez, szeg, drót).
Amennyiben van ilyen beépített eszköz, meg kell bizonyosodni arról, hogy kompatibilis-e az MR vizsgálattal. Ehhez online adatbázisok állnak rendelkezésre (http://www.mrisafety.com/), szükséges hozzá az implantátum pontos gyártási adata.
2000 óta olyan fémeket használnak a műtéteknél, melyekkel az MR vizsgálatok is biztonságosan elvégezhetőek.
Akár kompatibilis az eszköz, akár nem, a beépítéstől számítva 6 héten belül ellenjavallt MR vizsgálat végzése.
Minden eltávolítható fém, vagy mágnesezhető anyagot (ékszer, hajcsat, övcsat, kivehető fogpótlás, telefon, bankkártya, óra, toll, fémpénz) el kell távolítani.
Terhesség nem ellenjavallat, de az I. trimeszterben kerülendő a vizsgálat, a terhesség hátralévő részében pedig gondos mérlegelést kíván.
A vizsgálat előtt érdemes vizet inni, hogy hidratáltan érkezzünk a vizsgálatra, a vizsgálat előtt 2 órával viszont már ne étkezzünk. Ennek kontrasztanyag adásakor van jelentősége.
Az MR berendezés egy csőszerű képződmény, ebben helyezkedik el a beteg. Klausztrofóbia esetén ez oly mértékű bezártság érzést okozhat, hogy a vizsgálatot nem is tudják elvégezni. Ehhez jön hozzá, hogy működés közben a készülék kb. 3-10 percig hangosan berreg, kattog. Ilyenkor történik a tényleges mérés. Ráadásul ezen idő alatt mozdulatlanul kell feküdni. A vizsgálat ideje kb. 20-30 perc.


Jó hír, hogy az utóbbi időben terjednek az ún. nyitott MR berendezések, melyből több fajta is létezik. Van CT-hez hasonló, tág és rövid „cső” alagúttal, van oldalról, ill. felülről nyitott készülék. Zenehallgatás, sőt LCD monitoron történő videó nézés is alkalmazható a beteg figyelmének elvonására.

Az MR vizsgálati leleten olvasható gyakoribb kifejezések értelmezéséhez lásd: Vizsgálati leletek értelmezése
Irodalom:
- Bogner Péter (szerk.): A képalkotás gyakorlata. Medicina könyvkiadó, Budapest, 2014.
- Bogner Péter (szerk.): Az orvosi képalkotás fizikája. Medicina könyvkiadó, Budapest, 2014.
- Várallyay György: Fémek az MR-ben. Magyar Radiológia 2003;77(2):62–67.