A LASER az angol Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation kifejezés rövidítéséből származik. Magyarországon a kiejtést követő lézer alakban használatos.
A lézer működési elve a fény gerjesztésén alapul. Az aktív környezetből energiát pumpálnak a rezonátorba, amiben gerjesztik a rezonátorban jelenlevő elektronokat. Az alapállapotba visszaeső elektronok fotonokat bocsátanak ki amelyek a rezonátorban további elektronokat gerjesztenek, stimulálnak. A nagy energiájú fotonok a rezonátor egy féláteresztő tükrén át lépnek ki. A kilépő fénynyaláb koncentrált és egységes hullámhosszú.
A lézerfény tulajdonságai
- A létrejött fény időben és térben koherens, a lézer által kibocsátott hullámok fázisa a sugár minden keresztmetszeténél azonos.
- A lézernyaláb keskeny és nagyon kis széttartású nyaláb. A lézerfény nagyrészt párhuzamos fénysugarakból áll, nagyon kis szóródási szöggel. Ezzel nagy energiasűrűség érhető el szűk sugárban, nagy távolságokban is.
- A lézerek energiája kis térrészben koncentrálódik, a lézerfény teljesítménysűrűsége a megszokott fényforrásokénak sokszorosa lehet.
- A lézer által kibocsátott hullámok mágneses mezejének iránya állandó.
- A lézerek fénye egyszínű, ún. monokromatikus sugárzás. A lézersugár egy olyan elektromágneses hullám, amely közel egyetlen hullámhosszú összetevőből áll.
Forrás: Lézer
Az elektromágneses spektrum (színkép) rendkívül nagy frekvenciatartományra terjed ki. E spektrumnak az ultraibolya és infravörös közötti tartományát fénynek nevezzük. A fény 400 nm-től 750 nm-es hullámhosszig terjedő részét az emberi szem is érzékeli.
Az orvosi lézerek esetében sebészeti és lágylézereket különböztetünk meg:
- A sebészeti lézerek nagy teljesítményűek
- A lágylézerek teljesítménye jóval kisebb, 1-100 mW közé esik.
A lézeres biostimuláció jelensége
A lézeres biostimulációt Dr. Mester Endre (1903–1984) mutatta ki először 1966-ban. A tudományok doktora disszertációját 1972-ben védte meg. Ebben a kis dózisú lézersugárzás – általa felfedezett – biológiai hatásainak kísérletes vizsgálatait közölte, valamint az ennek alapján kidolgozott módszereivel nyert humán sebgyógyulást serkentő, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító eredményeket.
Dr. Mester Endre kimutatta, hogy kisteljesítményű lézeres besugárzás hatására:
- jelentősen felgyorsulnak a sebgyógyulás enzimatikus folyamatai
- gyors újérképződés indul meg
- a hámregeneráció felgyorsul, fokozott kollagéntermelés figyelhető meg és
- gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatás is tapasztalható.
Biostimuláció előidézésére általában látható vagy közeli infravörös tartományba eső, 1-100 mW teljesítményű lézereket alkalmaznak. Ezek lehetnek folytonos és impulzus üzeműek. A kezelés lehet pontszerű, ebben az esetben a lézernyaláb átmérője 1-2 mm2, vagy felületi, mikor is a nyalábot defókuszálják, azaz nagyobb felületre nyitják szét. A lézeres besugárzás időtartama a várt hatástól függően általában néhány másodperctől néhány percig tart.
A lézerfény feltételezett hatásmechanizmusa
Minden egyes eukarióta (valódi sejtmaggal rendelkező) sejt számos mitokondriumot tartalmaz. A mitokondriumok a sejt energiatermelő és energiaraktározó (ún. ATP formájában) alkatrészei. A mitokondriális működés szabályozásában résztvevő citokróm c oxidáz az oxigén vízzé redukálását katalizálja. Ez az enzim erősen abszorbeál a vörös és infravörös hullámhossztartományon, az elnyelt foton feltételezések szerint elősegíti ezt a katalitikus folyamatot. A lágylézeres kezelések során alkalmazott lézerek többnyire vörös, infravörös hullámhosszon sugároznak. Fényük elnyelődik a citokróm c oxidáz enzimben, ennek eredményeképpen a mitokondrium több ATP előállítására képes. Az energiatöbblet fokozott sejtműködést, osztódást, a sérült szöveti funkció helyreállását eredményezi.
A lágylézerek ismert közvetlen és közvetett hatásai:
- kollagéntermelés stimulálása, de a túlzott hegszövetképződés csökkentése
- fehérje szintézis aktiválása
- újérképződés elősegítése, új hajszálerek képződése
- sejtanyagcsere stimulálása
- nyirok- és véráramlás fokozása
- RNS, DNS, ATP szintézis serkentése
- gyulladáscsökkentés
- kalcium koncentráció növelése
- sebgyógyulás folyamatainak gyorsítása
- károsodott idegek regenerálódásának gyorsítása
- bőr regenerációjának gyorsítása
Forrás: A lézeres biostimuláció jelentősége
Safe Laser (biztonságos lézer) technológia
A Safe Laser technológia lényege, hogy a lézer párhuzamos, szemre veszélyes fénysugarát egy speciális szórófelület oly módon alakítja át (a fény nem tud pontszerűen fókuszálni), hogy az a szemre teljesen veszélytelenné válik. Ezért nem szükséges a kezelés során lézeres védőszemüveg alkalmazása.
Ennek az új technológiának köszönhetően ezek a speciális „lágy-lézerek” ma már otthon is biztonságosan használhatók!
A lézerfény élettani szempontból sokkal hatékonyabb és mélyebb rétegekben fejti ki hatását mint a polarizált fény, mert a lézerfény nem csak polarizált (egy síkban rezgő), hanem ezen felül monokromatikus (egyszínű) és koherens (szabályos hullám tulajdonságú) is. (Dr. Rózsa Károly)
Safe Laser készülékek
Piros (660 nm-es) és infravörös (808 nm-es) lézerkészülékek léteznek. A Rába Quelle Fizioterápiás Centrumban az infravörös lézerfény előállítására képes nagyteljesítményű készüléket használjuk.
A Safe Laser 500 Infra infravörös (808 nm-es) fénye sokkal mélyebb rétegekben nyelődik el, mint a piros fényű lézereké (biológiai hatása akár 8 cm mélységben is érvényesül), így kiválóan használható pl. mozgásszervi betegségek terápiájában, ahol fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatása van és gyorsítja az izmok, inak, ízületek gyógyulását. Nagyobb dózis esetén az ízületi porcfelszínek és a porcok regenerálásra is alkalmas.
Lézerkezelés ellenjavallatai
- Ismeretlen eredetű fájdalmas terület
- Kisbabák és kisgyermekek esetében nem alkalmazzuk az orrnyálkahártya bevilágításának módszerét a relatívan túl erős fény miatt, ami a szemet irritálhatja!
- Terhes nőknél az alhas és az orrnyálkahártya ill. csecsemőknél a nyitott kutacsok besugárzása tilos a vérbőség (esetleges veszélyes) fokozódása miatt!
- Súlyos véralvadási zavarok
- Rosszindulatú daganatok területén
- A pajzsmirigy és a mell területén
- Gombás bőrfelületeken
- Festékes anyajegyek